"Parkinsonismist spetsialistidele"
21. mai 2021. a
10:00 - 15:45
Zoomis
Parkinsoni tõbi on neuroloogiline haigus, mille iseloomulikeks nähtudeks on käte ja jalgade värin ning liigutuste muutumine aeglaseks, kohmakaks ja kangeks. Kuid mitte ainult. Need on sümptomid, mis on silmale näha. Nähtamatuteks sümptomiteks on unehäired, bradüfreenia ehk kognitiivsete funktsioonide aeglustumine, seksuaalprobleemid, soolehäired, depressioon, apaatsus. Sümptomid tekivad ja süvenevad aastate jooksul. Haiguse kulg on aeglane ja hiiliv.
Parkinsoni tõve sümptomeid saab raviga oluliselt leevendada, kuid mitte välja ravida. Tegemist on kroonilise progresseeruva haigusega, mille ravi kestab aastaid.
Koolituse eesmärk on tutvustada Parkinsoni tõve sümptomeid ja nende kaasaaegseid ravimeetodeid õe ja kliinilise psühholoogi vaatenurgast. Koolituse läbinu mõistab Parkinsoni tõvega patsiendi nõustamise olulisust ja oskab rakendada praktilisi oskusi Parkinsoni tõvega patsiendi esmaseks nõustamiseks ning elukvaliteedi tõstmiseks.
Koolituse lõpuks õppija:
- oskab kirjeldada Parkinsoni tõve sümptomeid;
- oskab anda nõu ja erinevaid nippe söömise, joomise ja eluviiside kohta;
- oskab pakkuda tuge ja nõustamist haigusega toimetulekul, rakendada nippe ja anda soovitusi kognitiivsete funktsioonide ning meeleolu säilitamiseks;
- mõistab peamisi psühholoogilisi tehnikaid parkinsoniga patsiendi motiveerimiseks, toetamiseks ja elukvaliteedi parandamiseks.
Koolitust viivad läbi Triinu Niiberg-Pikksööt ja Kristi Tamela.
Triinu on kliiniline psühholoog ning kognitiiv-käitumuslik terapeut. Terapeudina on ta kokku puutunud erinevate krooniliste haigustega ning nende all kannatavatele patsientidele õpetanud oskusi, kuidas oma haigusega koos elada.
Kristi töötab Tartu Ülikooli Kliinikumis ambulatoorse neuroloogia õena üle viie aasta. Puutunud kokku oma igapäevases töös Parkinsoni tõve patsientidega.
Sihtrühm: spetsialistid
Koolituse
maht: 7 akadeemilist tundi (soovijatele väljastatakse tõend)