Psühhoteraapia on meetod, kus süvenetakse kliendi probleemi vastavalt sellele, mil viisil antud koolkond inimest, tema mõtteid, tundeid ja käitumist ning ümbritsevat maailma mõtestab ning kasutab selleks erinevaid terapeutilisi tehnikaid.
Psühhoteraapiad ja koolkondi on maailmas suur hulk. Kvaliteetne psühhoteraapiaalane väljaõpe eeldab eelnevat väljaõpet psühholoogi või psühhiaatrina. Enamasti kestab psühhoterapeudiks õppimine aastaid ning nõuab põhjaliku juhendatud praktika läbimist. Eestis tegelevad süstemaatilise psühhoterapeutide väljaõppega Eesti Kognitiivse ja Käitumisteraapia Assotsiatsioon, Eesti Pereteraapia Ühing, Eesti Psühhoanalüütiline Selts jt koolkonnad. Nimetatud organisatsioonid annavad infot nii väljaõppe kriteeriumite kui pädevate inimeste kohta.
Mitu korda tuleb vastuvõtule tulla?
Paljud terapeudid pakuvad kohtumisi iganädalaselt või üle nädala. Peamiselt sõltub vastuvõtu sagedus teraapiasuunast ning kliendi individuaalsetest vajadustest. Vahel on teraapia või nõustamise rahastaja (näiteks perearst) ette näinud teatud kordade arvu, millest lähtuda teraapia planeerimisel. Ka siin on võimalikud erilahendused ning need arutatakse alati kliendi/patsiendiga läbi.
Kui pikk on üks vastuvõtt?
Individuaalne seanss kestab enamasti 45-60 minutit, pere- ja paariteraapia seanss enamasti 90 minutit. Nõustamise- või teraapiaseanss on sisutihe ning inforohke protsess, mistõttu pikem aeg ei ole enamasti otstarbekas. Loomulikult on tegemist paindliku protsessiga ning koostöös terapeudiga lepitakse vajadusel kokku ka lühemaid ja pikemaid seansse.